ESILEHT
PUUKUJURID
PROGRAMM
TOETAJAD
GALERII
OKSJON
PUUKUJURITELE
PEALTVAATAJATELE
VABATAHTLIKELE
KÄSITÖÖMÜÜJATELE
VARBOLA MAALINNUS
UUDISED
ARHIIV
KONTAKT

Puupäevade puitmaterjal tuleb Pühalepa kirikuaiast


Selleaastane XVII Varbola puupäevade puitmaterjal tuleb enamuses Hiiumaalt. Iga-aastane puidu muretsemine on antud ettevõtmise juures üks tähtsamaid. Sõltub ju skulptori töö kvaliteet just töövahendist. Sel aastal saavad aga kunstnikud oma käteosavust ja ideesid panna väärtpuude sisse.

Juba kevadel võeti Hiiumaal Pühalepa Püha Laurentsiuse kirikuaiast maha hulk saja aasta vanuseid puid. Põhjuse massiivsete haabade, jalakate, sangleppade ja teiste hiigelpuude mahavõtmiseks seisnes üliohtlikkuses kirikuplatsil. Kabel sai okste tabamusi ning vajusid katusele. Enamik puudest sai hiidlastele endile, kuid kohalik puunikerdaja Silver Treiman, kes mitmeid aastaid Varbolas puupäevadel kujusid meisterdab, palus osad puud Raplamaa suurürituse tarbeks. Sellega ka nõustuti ja peagi veereb mandrile 1/3 mahavõetud puudest. Nende hulgas on nii ehtsat ja ainulaadset Hiiumaa saart, mis on palju pehmem töötlemisel kui mandril kasvav puu. Sama reegel kehtib Silveri sõnul ka jalaka ja sanglepa kohta. Osast sanglepad on pärit Suuremõisa vana silla ümbrusest. Hiljuti sai puupäevade materjal Hiiumaal üle vaadatud ja see on vägagi sobilik Varbolas kunstnike kätte meisterdamiseks anda.

“Neist puudest saab ilusaid taieseid. Ma ei saa mainimata jätta, et väärtpuit on üsna kallis ning kui puupäevadel ostjad vahel skulptuuri hindasid kõrgeks peavad, siis nad võiksid natukene rehkendada. Näiteks jämeda ühe meetri laiuse ja kahe meetri pikkuse jalakanoti eest peab välja käima vähemalt kaheksakümmend eurot ning veel rohkem tammepuu eest. Siis ei ole patt töö eest paarsada eurot oksjonil alghinnaks panna. Töö tegemine ise võtab ka hulga aega ja eks töö valmistamisele kulub lisaks ajale hulga kütust ning töö ka viimistletakse. Ostjad peaksid kõigele sellele mõtlema. Samuti maksab ju ka idee. Ma olen ka ise teinud Hiiumaa mõisapäevadel suure karumüraka ja paganama kurb on, kui selle eest ollakse valmis välja käima vaid 25 eurot. Kunsti tuleks väärtustada. Saan aru, et rahval raha napib, kuid ei ole, jah, hea just kuulda, kui mainitakse, et me oma skulptuure kallilt müüme,” rääkis skulptor Silver Treiman.

Nii et neil, kes augustikuu teise nädala laupäeval lisaks puupäevadel pakutavale kultuuriprogrammile tulevad oma koduaeda või firmasse midagi ilusat ja väärtuslikku tahtma, tasuks mõelda: tegija on sellesse puusse pannud oma hinge. Järvamaalt pärit muhe puunikerdaja Endel Konsa on öelnud, et puule otsa vaadates saad kohe aru, mis sellest välja tuleb. “See loom on ju puu sees peidus ning mina aitan tal ainult sealt välja pugeda.” Ja Varbola puupäevadel on mitukümmend puunikerdajat, nii harrastuskunstnikke kui professionaale neid hingesid puu seest välja toomas. Lisaks Pühalepast esidiakoni ja märter Laurentsiusele pühendatud 13. sajandil ehitatud maakivikirikuaia puudele valmistatakse töid ka Rain Elfenbeini, Taavi Ehrpaisi ja Tiit Linnamägi käest saadud puudest. Väike osa materjalist tuleb ka Varbola kergliiklustee ehitusel ettejäänud puudest. Nende saamisel tänusõnad Maanteeameti juhtkonnale, kes olid nõus puud tegijaile loovutama. Kui aga kellelgi on veel puumaterjali skulptoritele pakkuda, võib sellest teada anda puupäevade korraldajatele.